Czy trzeba być pisarzem, żeby wydać książkę?

Czy trzeba być pisarzem, żeby wydać książkę?

Wydanie książki to świetna przygoda, ale i krok ku temu, aby stać się pisarzem i pozwolić szerszej publiczności zapoznać się z danym dziełem. Niewątpliwie jest to polecane rozwiązanie dla każdego, kto chciałby robić karierę w tym zakresie i zależy mu na tym, aby jego książki były czytane. To dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie, jak wydać książkę, aby faktycznie przyniosło to oczekiwany rezultat? Możliwości jest kilka i na pewno trzeba dopasować ją do swoich oczekiwań, ponieważ skorzystać można, zarówno ze współpracy z wydawnictwem tradycyjnym, jak i z metody self publishing. Obie mają swoje plusy, jak i minusy, których należy mieć pełną świadomość, a na pewno będzie łatwiej podjąć ostateczną decyzję. Podpowiadamy.

Jak wydać książkę, czyli na jakie wydawnictwo się zdecydować

Tak jak już zostało wspomniane, gdy wydaje się książkę, pod uwagę należy wziąć dwa modele wydawnicze. Są to główne propozycje. Przede wszystkim współpraca z wydawnictwem tradycyjnym. Od tego zaczyna wielu twórców, zwłaszcza tych, którzy nie chcą na start wydać zbyt wielu pieniędzy, ponieważ współpraca z wydawnictwem tradycyjnym zakłada, że książka zostaje wydana bezpłatnie, ale sam autor otrzymuje tylko procent od sprzedaży każdego egzemplarza. Nie każdy jest zadowolony z takiego rozwiązania, ale niewątpliwie może być ono dobrą trampoliną do sławy i rozpoznawalności. W końcu każdy kiedyś w jakiś sposób zaczynał. Jak wydać książkę w systemie self publishing? Tutaj sprawa wyglada tak, że od razu płaci się całość wydania. Potem natomiast autor otrzymuje już pełną kwotę sprzedanej książki. Często jest to rozwiązanie dla początkujących twórców, którzy nie potrafią przebić się do wydawnictwa klasycznego, a wydać chcą książkę jak najszybciej. W takim przypadku będzie to najlepsze rozwiązanie.

Jak się przygotować do wydania własnej książki?

Wydanie książki na pewno wymaga odpowiedniego przygotowania się. Przede wszystkim należy zorientować się, jak dużo kosztuje wydanie własnej książki w systemie self publishing. Z reguły jest to kwota, która oscyluje w granicach kilkunastu tysięcy złotych. Niemniej jednak często ta kwestia uzgadniana jest w pełni indywidualnie. To dlatego należy się dowiedzieć, od czego zależy ostateczna wysokość zapłaty, ponieważ ta kwota może różnic się w zależności na przykład od ilości stron, grubości okładki czy ewentualnych ilustracji, które zamieszczone są wewnątrz. Warto mieć tego świadomość, a na pewno podejmie się o wiele lepszą i przemyślaną decyzję dopasowaną do potrzeb.