Jak urządzić pokój nastolatkowi?

Jak urządzić pokój nastolatkowi?

Czasami rodzice gubią moment, w którym ich dziecko zaczyna wchodzić w wiek nastoletni. Szczególnie dotyczy to chłopców, których burza hormonów miota na wszystkie możliwe kierunki. Warto jednak zastanowić się, w jaki sposób powinniśmy zaaranżować ich przestrzeń do życia na nowo. Bez wątpienia będzie ona miała bardzo duże znaczenie w przyszłości.

Nauka i wiedza

Końcowe etapy podstawówki oraz początek liceum zawsze stanowią spory przeskok. Nastolatkowie muszą nastawić się nie tylko na zdecydowanie więcej pracy, co przede wszystkim poznawanie zupełnie nowych przedmiotów. Warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób można pomóc swoim dzieciom w odpowiednim planowaniu nauki oraz jej realizacji. Z pewnością przyda się uporządkowanie przestrzeni na tyle, na ile jest to możliwe. Szczególnie dzieci mieszkające same w pokojach wiedzą, jak łatwo o bałagan. Oprócz tego pomoże jedno miejsce, w którym można zapisywać wszystkie niezbędne informacje. Pisaki do tablicy magnetycznej mogą pomóc nie tylko nauczycielom w szkołach i prowadzącym na studiach, ale również uczniom oraz studentom.

Miejsce do spędzania czasu

Te kilkanaście metrów kwadratowych ma spełniać rozmaite funkcje. Oczywiście musi być to sypialnia - w końcu to właśnie tutaj mamy regenerować się przed następnymi wyzwaniami. Wspomnieliśmy już o nauce, dlatego warto stworzyć miejsce nieco przypominające gabinet. Wreszcie możemy zapraszać do swojego mieszkania znajomych oraz przyjaciół. Trudno sobie wyobrazić, aby nie stworzyć dla nich przestrzeni na kształt dużego pokoju. Właśnie z tego powodu warto dobrać takie meble, które będą mogły spełniać kilka funkcji jednocześnie. Komfortowa kanapa na dzień może przekształcić się w rozkładane łóżko na noc. Dodatkowo można w nim znaleźć przestrzeń do przechowywania, która z pewnością przyda się przy ograniczonym metrażu. To tylko jeden z pomysłów, w jaki można zagospodarować pokój nastolatka.

Bez bałaganu

Wydaje się to niemożliwą misją do spełnienia, jednak w niektórych przypadkach da się ograniczyć latające ubrania oraz książki wzdłuż i wszerz po pokoju. Może mieć na to wpływ ograniczona przestrzeń do przechowywania. Wielu rodziców ma wrażenie, że większa szafa pozwoli na utrzymywanie porządku. Błąd. Większa szafa oznacza więcej rzeczy mieszczących się przy odpowiednim ułożeniu. Nastolatkowie, mówiąc delikatnie, nie zawsze przejmują się ułożeniem swoich ubrań. Właśnie z tego względu powinno się zwrócić szczególną uwagę na to, jakie meble dobieramy do sypialni nastolatka.