Kilka rzeczy , które warto wiedzieć przed napisaniem powieści

Kilka rzeczy , które warto wiedzieć przed napisaniem powieści

Zawsze chciałeś napisać, powieść, ale coś cię powstrzymało. Zastanawiasz się, o czym należy pamiętać? Przeczytaj nasz artykuł!

Wymyśl wciągająca historię

Zastanawiasz się jak wydać własną książkę, przyciągnąć czytelników i zarabiać? Wymyśl historię pełną konfliktów — silnik, który będzie napędzał twoją fabułę. Poświęć tyle czasu, ile potrzebujesz, aby nadać priorytet swoim pomysłom na historię i wybierz tę, którą najbardziej chciałbyś przeczytać — tę, którą najbardziej pasjonujesz i która sprawi, że będziesz chętnie wracać do klawiatury każdego dnia. Musi uchwycić Cię tak całkowicie, że nie możesz tego wyrzucić z głowy. Tylko taki pomysł zainspiruje Cię do napisania powieści, o której zawsze marzyłeś.

Stwórz niezapomnianą główną postać

Twoją najważniejszą postacią będzie Twój protagonista, znany również jako główny bohater lub bohaterka. Ten główny bohater musi doświadczyć łuku życiowego — innymi słowy, do końca być inną, lepszą lub gorszą, silniejszą lub słabszą osobą. W przypadku większości powieści oznacza to, że musi nosić potencjalnie heroiczne cechy, które pojawiają się w kulminacyjnym momencie. Aby czytelnicy mogli się do niego odnieść, powinien również wykazywać ludzkie wady. Będziesz miał również antagonistę (znanego również jako złoczyńca), który powinien być tak samo groźny i przekonujący jak twój bohater. Upewnij się, że zły facet nie jest zły, tylko dlatego, że jest złym facetem. Musi być w stanie uzasadnić — choćby we własnym umyśle — dlaczego robi to, co robi, aby uczynić go godnym wrogiem, realistycznym i niezapomnianym.

Rozwiń swój pomysł w fabułę

Jak najszybciej pogrąż swojego głównego bohatera w strasznych tarapatach?

Wszystko, co robi twoja postać, aby wydostać się z kłopotów, tylko stopniowo pogarsza sytuacji. Dopóki jego kłopoty nie wydają się beznadziejne. Wreszcie wszystko, czego twój bohater uczy się, próbując wydostać się z okropnych kłopotów, buduje w nim to, czego potrzebuje, aby ostatecznie odnieść sukces. Zintensyfikuj problemy swojego głównego bohatera. Teraz wszystko, co robi, aby wydostać się z tych okropnych kłopotów, musi stopniowo pogarszać sytuację. Nie dawaj mu przerwy.

Doprowadź to wszystko do punktu kulminacyjnego

Ostateczne rozwiązanie, szczytowy emocjonalny punkt twojej historii, pojawia się, gdy twój bohater staje przed najtrudniejszym jak dotąd testem. Stawka musi być straszna, a porażka katastrofalna. Konflikt, który narastał przez cały czas, przeradza się w ostateczną, ostateczną konfrontację, a wszystkie główne układy obejmujące całą książkę są opłacalne.